Pro maminky

Kojení: po příchodu z porodnice doporučeno kojit nejméně 7-8x denně. Délka kojení kolem 20 minut, ne o moc déle! Po 1. měsíci věku zkrátit kojení jen do 15 minut. Při potížích s kojením prosíme kontaktovat sestru Věru Kuchařovou, laktační poradkyni. Když máte málo mateřského mléka, během jednoho kojení opakovaně prostřídávejte oba prsy, třeba i 4x během jednoho kojení. Při rozkousaných bradavkách, tvrdnutí či zánětu prsu kojící matky kontaktujte i lékaře, pokud je to možno homeopata.                                                            Doporučená doba kojení se ustaluje na cca půl roku. Nyní již více než dříve se v tomto věku doporučují příkrmy s ohledem na fyziologický interval imunologické tolerance, jde o prevenci možných alergií.

Otcovská poporodní dovolená od 1.1.2018                                                                      Nárok 7dní do 6.týdne po porodu.                                                                                       Info:  http://www.cssz.cz/cz/nemocenske-pojisteni/davky/otcovska.htm                       Formulář žádosti: web ČSSZ   http://www.cssz.cz/cz/tiskopisy/nemocenske-pojisteni.htm - Žádost o dávku otcovské poporodní péče (otcovskou)  (dle §109 odst. 8 zákona č. 187/2006 S)   Formulář navede ke stažení zdarma formulářové aplikace, vyplnění formuláře přímo v dané aplikaci, z počítače lze vytisknout. Přiloženy i pokyny k podání formuláře zaměstnavateli a na ČSSZ.

Okno imunologické tolerance                                                                           zhruba v 2.půlroce života kojence. Nejde o krmení dítěte!!! Jde o ochutnání nedietních pokrmů,zvláště těch které později mohou vyvolávat potravinové alergie, jako ořechy,ryby,ovoce,soja a další. Pokud je imunita dítěte s těmito látkami seznámena v období této tolerance, je pak méně náchylná k vyvolání alergií.

Kanavit kapky                                                                                                                pro novorozence přicházející z porodnice: neonatologická společnost doporučuje již doma neaplikovat u dětí které dostaly  injekci Kanavitu 2 hodiny po porodu! Dětem, kterým na porodnici byly podány jen Kanavit kapky, se podávají i doma v dávce 1x týdně 1kapka po 12 týdnů. Pozn.: naše ZZ Kanavit doporučovalo a doporučuje hlavně při projevech krvácení, tedy zatím beze změny v dlouhodobé časové kontinuitě. (20/5/10)

 

Nechuť k jídlu u dětíV nynější době přestává být častým problémem. Vždy doporučujeme metodu "švédského stolu". Dítěti se stále nabízí v dostatku vše, na co má chuť (mlsky) i co k nelibosti okolí odmítá. Jídlo je vymezeno určitým časem jak jednotlivě, tak celodenně. Co sní to sní, co ne, to se odnese. Pokud se takto důsledně postupuje dostatečnou dobu, dítě se postupně navede k jedení "břichem", dle vlastní chuti, která se tím posílí, dítě si ji uvědomí a začne být schopno se jí i řídit. Je pak velmi moudré když se jí řídí i rodiče. To je i konečným cílem.                     Nebojíme se ani toho mlsání. Když bude mít dítě dlouhodobě nabídku třeba bonbónů co hrdlo ráčí, do 2 týdnů ho chuť na ně dozajista přejde. Žádné diety dle té či oné knihy. Nepodporujeme výživářské doktríny ať jsou jakékoli, nejlepším ukazetelem je chuť jako projev životní síly reflektující aktuální potřeby oprganismu. Tento prostý postup má i další nezanedbatelné výhody, je nenásilný, nedostáváme se tím do neřešitelné pozice, kdy dítě  krmě pod nátlakem habituálně zvrací, nepodkopáváme svou rodičovskou autoritu předem prohranými boji s větrnými mlýny. Vyhneme se neurotizaci dítěte. Naučíme se daleko lépe naslouchat projevům potřeb svého dítěte a to nám přinese radost. 

"Létání kojenců" nedoporučujeme pro hrozící poškození mozku, možné jeho nepostřehnutelné, ale opakované a vážné zraňování mozku. 

Nastřelovací náušnice zavedli jsme nově propichování (piercing) ušních boltců nastřelovací pistolí. Používáme z hygienických důvodů provizorní náušnice z titanu (doporučené použití na 6 týdnů). Paralelně možno propichovat i nadále kanylami.

CRP: Máme možnost ihned vyšetřit v ordinaci CRP v kombinaci s vyš. krevního barviva a přítomnost spálového bacila ve stěru. Vyšetření CRP samo o sobě bývá hrazeno zdravotními pojišťovnami (u nás nyní teprve ve stádiu sjednávání, ceny viz. "CeníK". Uloženo 8/8/14)..