Poznámky k léčbě, jednotlivosti
Aplikace homeopatik Za nejefektivnější aplikaci homeopatik lze považovat postup největšího klasika Samuela Hahnemanna. Posledním výstupem jeho praxe bylo varování nepodávat po sobě dvě identické formy homeopatika. Tomu nejvíce vyhovuje podání ve vodě. Opakovaným potřásáním a doléváním se skutečně každá jedna dávka poněkud odlišuje od předchozí i následné. V praxi je ještě jedno vážné riziko. Varujme se podávání homeopatik v běžných nádobách, jejich kontaktu s nimi (sklenky, hrníčky, příbory). Je pravděpodobné že aktivita homeopatik na nich dlouhodobě přetrvává, což je velmi nežádoucí. Třeba i z hlediska střídání HP léků. Likvidaci aktivity HP léku skutečně nelze očekkávat od běžné myčky nádobí. Nejpraktičtější je použít dnes široce rozšířené pet láhve a po použití je odložit do odpadu.
Virozy Těžší virozy s horečkami či akutní komplikace, někdy již při prvním lékařském vyšetření jako třeba zánět středního ucha či zápal plic, jsou stále problémem pro pacienta i lékaře. Otázka antibiotik v takovém stavu je spíše otázkou zkušenosti a dobrého odhadu lékaře. Předčasné nasazení antibiotik (na viry nepůsobí) vede často k velkému prodloužení stonání, pacient bojuje nejen s virem ale navíc i s rozpadem rovnováhy svých mikrobů po nežádoucím nadbytečném účinku antibioitika. Nemusí pak být výjimkou 3-týdenní stonání s třemi antibiotiky po sobě. I děti po podobné léčbě často sklouzávají do chronicity. Chybou je ale i nepodat antibiotika když již jsou potřebné k zvládnutí bakteriální komplikace původní virozy. Lékař často v obavě před touto chybou podá raději antibiotikum předčasně. Takové chyby jsou pak ale pro pacienta bludným kruhem. Někteří moudřejší pacienti proto jdou k lékaři až když nemoc jistou dobu pozorují a když se zdá, že organismus ji sám bez pomoci dobře nepřekonává.
Astma bronchiale (průduškové) Homeopatie může být klíčem k doléčení této stále častější diagnozy. Optimálním postupem v dnešní době je těsná spolupráce alergologa a homeopata. Alergologicky diagnostikujeme alergii (přecitlivělost ) na to či ono a v dnešní době velmi přesným měřením oxidu dusíku (Niox) sledujeme postup možné léčby. Vyšetření Nioxem u dětí lze validně použít asi od 4. roku života, nutná je spolupráce dítěte. Kromě tohoto přesného monitorování stavu astmatu má alergologie k dispozici také desenzibilizující vakcíny, které mohou zásadně přispět ke stabilizaci astmatu. Přesně cílenými homeopatickými léky lze hodnoty vyšetření Nioxu stáhnout až do mezí normy. Při homeopatické stabilizaci astmatu lze omezovat či dlouhodobě vysazovat alergologické tlumící léky, jako kortikosteroidy, dilatátory průdušek apod. bez rizika chronického poškození průdušek. Konvenční léky slouží k nutné stabilizaci klinického stavu astmatika, prevenci poškození průdušek dlouhodobě nekontrolovaným alergickým zánětem, ale jednoznačně nemají vliv na vyléčení vlastního astma bronchiale. Mají ovšem vedlejší účinky. Stále je diskutován vliv i inhalačních kortikosteroidů, zvláště u malých a nejmenších dětí v nejrychlejším tělesném vývoji. Věru není hezký pohled na začervenalé líce 8. měsíčního kojence po 2-měsíčním nasazení inhalačního kortikosteroidu, pro jeho v tomto věku samozřejmě pouze předpokládané astma z rizika rodinné anamnézy.
Rýma chronická Léčba často svízelná a velmi dlouhodobá. Je třeba pátrat po anatomické příčině (asymetrická nosní přepážka), dutiny. Varuji před postupem s opakujícími se antibiotiky, po jejichž neefektivnosti se jednoduše nasadí kortkosteroidní sprej dlouhodobě do nosních průduchů. Pokud se léčí silně potlačujícími léky (lokální kortikosteroidy) dostatečně dlouho, obávané nemoci (jako je třeba astma, riziko pozitivní rodinné anamnézy) se nejen nevyhneme, jak hlásají někteří málo znalí lékaři, ale dokonce ji takto přivoláváme. Je to jako když zacpeme ventil páře, ta si pak nachází únik na jiném místě. Rýma navíc nezmizí a není ani léčena, jen maskována čili potlačena, po vysazení chemické suprese nastupuje ihned znova.
Borrelioza Zde je homeopatie léčbou volby, jak preventivně po hmyzím vpichu, tak léčebně. Dokonce i u zastaralých případů dokáže uspět jak jsme opakovaně pozorovali. Vyléčili jsme i předškolní děcko s velkým sklonem k morfám borrelie na kůži po kdejakém poštípání. Po asi 2 letém opakovaném podávání při relapsech se sklon postupně vytratil. Podobně velmi dobrý lečebný efekt jsme s homeopatiky pozorovali i v případech infekční mononukleózy.
Nemoci štítné žlázy Konvenční léčba značně nespolehlivá zejména u autoimunit štítné žlázy. Hrozí fiasko v podobě zničené žlázy a nutnosti jejího odstranění i v mladém věku. Dosud ne všichni thyreologové doporučují substituci selenem. Ta je však pro štítnou žlázu nezbytná, a to zvláště v Čechách, jedné z nejchudších oblastí světa na tento stopový prvek. Proto je u nás dobré doporučit selen i lidem bez potíží, karenci máme asi všichni. Mimo to je selen doporučován při kloubních bolestech a jako anitoxidans.